Kiedy wspomina się o wypadaniu włosów w kontekście nowotworu, zwykle wiążemy to z efektem ubocznym chemioterapii. Ale wyniki badań opublikowanych w „Journal of Clinical Oncology” sugerują, że może istnieć związek pomiędzy utratą włosów a chorobą jako taką.

TESTOSTERON

Badania pokazują, że mężczyźni doświadczający łysienia typu androgenicznego częściej chorują na raka prostaty. To oczywiście nie oznacza, że łysienie prowadzi do raka. Chodzi raczej o to, że jeśli cierpi się na jedno, to istnieje większa szansa, że i druga choroba się przytrafi. To połączenie wynika z faktu, że oba schorzenia są związane z produkcją testosteronu.

W przypadku łysienia typu męskiego nie chodzi o poziom testosteronu, ale o możliwość przetwarzania hormonu przez skórę. Mężczyźni mają różną zdolność przetwarzania tego hormonu. Dlatego m.in. niektóre lekarstwa służące zahamowaniu wypadania włosów blokują wytwarzanie testosteronu.

JAK PRZEBIEGAŁY BADANIA?

Pierwszy etap badań odbył się w latach 1993–2001. 40 tysięcy mężczyzn w wieku 55–74 lata zapytano o to, jak zapamiętali proces tracenia włosów, a także czy zaczął się on u nich przed 45 rokiem życia. W drugim etapie (2006–2008) badający sprawdzali u tych samych mężczyzn zachorowalność na raka prostaty. Okazało się, że 1100 badanych choruje na nowotwór, a u 600 ma on postać złośliwą.

WNIOSKI

Okazało się, że mężczyźni cierpiący na łysienie typu męskiego o 39% częściej chorują na złośliwego raka prostaty, jednakże generalnie łysi nie chorują częściej niż inni na pozostałe typy nowotworu prostaty.

OGRANICZENIA BADANIA

Wyniki tego badania wydają się przekonujące, ale znalazły się osoby, które szybko wskazały na pewne ograniczenia w badaniu. Największym było według krytyków zbyt wielkie poleganie na pamięci mężczyzn co do łysienia typu męskiego przed 45 rokiem życia. Ponadto aż 89% badanych mężczyzn było rasy białej, zatem pozostaje jeszcze wiele wątpliwości, jak wygląda to w przypadku mężczyzn o innym kolorze skóry.

Autorzy badania uważają jednak, że powinno ono sprawić, by w przyszłości łysienie typu męskiego było dla lekarza sygnałem do diagnostyki pod kątem początków raka prostaty.

By dowiedzieć się więcej o tym, jak mikropigmentacja może pomóc w przypadku łysienia typu męskiego – zadzwoń do nas i umów się na bezpłatną konsultację.