Nie ma wątpliwości, że łysienie czy rzednięcie włosów kojarzy się ze starzeniem. I choć to nie do końca prawda (wszak mężczyźni zaczynają tracić włosy już jako trzydziestolatkowie), to m.in. dlatego mikropigmentacja działa tak odmładzająco. Ale czy utrata włosów to jakiś sygnał dotyczący stanu Twojego zdrowia? Czy łysienie oznacza, że np. wkrótce poważnie się rozchorujesz?

We wcześniejszym wpisie zajęliśmy się kwestią ostatnio opublikowanych wyników badań z Journal of Clinical Oncology (USA), które wskazywały na możliwy związek pomiędzy łysieniem a początkami raka prostaty. Owo powiązanie stanowił testosteron. Mężczyźni z wysokim poziomem testosteronu częściej tracą włosy szybciej – równocześnie wysoki poziom testosteronu prowadzi do początków raka prostaty. Czy w ten sam sposób można przeanalizować wypadanie włosów przy innych chorobach i stanach zdrowia?

Sprawdźmy:

TYP 2 CUKRZYCY
Ten typ cukrzycy może się długo rozwijać bezobjawowo, zanim zostanie zauważony np. przy okazji badania krwi. Warto zauważyć, że osoby chorujące na typ 2 cukrzycy skarżą się na rzednące włosy. Naukowcy starają się znaleźć dowody na powiązanie utraty włosów i cukrzycy, ale jak na razie uważa się, że to uszkodzenie naczyń krwionośnych mieszków włosowych powoduje wypadanie włosów.

NIEREGULARNE MIESIĄCZKI
Zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet wzmożone wypadanie włosów może być spowodowane wysokim poziomem testosteronu. Kobiety w ciąży oraz te, które doświadczają nieregularnych miesiączek często skarżą się na intensywne wypadanie włosów.

PROBLEMY Z TARCZYCĄ
Oznaką złego funkcjonowania tarczycy – szczególnie u kobiet – jest wypadanie włosów. Tarczyca odpowiada za hormony, które regulują wzrost włosów. Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować utratę bujnych włosów.

CHOROBY SERCA
W związku ze skomplikowanym wzajemnym oddziaływaniem pomiędzy męskimi hormonami a naczyniami krwionośnymi naukowcy uznają dziś, że łysi mężczyźni są w grupie ryzyka zachorowania na serce. Dotyczy to chorób serca powodowanych przez zablokowane tętnice.

PROBLEMY Z UKŁADEM IMMUNOLOGICZNYM
Łysienie plackowate może być powodowane przez toczeń – chorobę autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje organizm zamiast go chronić. Toczeń potrafi zaatakować w każdym wieku, bez względu na płeć, choć częściej dotyka kobiet.

POWIĘKSZONA PROSTATA
Prostata to gruczoł umieszczony u mężczyzn pod pęcherzem moczowym. Hiszpańscy naukowcy zbadali grupę 30 mężczyzn i doszli do wniosku, że łysi mężczyźni mieli prostatę o 34% większą niż ci z bujną fryzurą. Powiększona prostata może powodować problemy z oddawaniem moczu, może być także początkiem nowotworu.

Pamiętaj – mikropigmentacja może pomóc rozwiązać Twoje problemy z wypadaniem włosów i łysieniem. Zadzwoń i umówi się na bezpłatną konsultację.