To pytanie pewnie zadaje sobie każdy mężczyzna, wiedząc, że któregoś dnia zapewne zacznie łysieć. Zwłaszcza jeśli stojąc przed lustrem rano, wpatruje się w swoje odbicie i widzi więcej włosów na policzku niż na głowie. Cóż można pomyśleć? Pewność siebie znika tak szybko, jak znikają włosy z głowy. Ale to tylko myśli mężczyzny, a przecież w kwestii męskiej atrakcyjności więcej do powiedzenia mają panie – to w ich głowach kryje się odpowiedź na tytułowe pytanie.

Chcąc dowiedzieć się, co kobiety myślą o łysych mężczyzn, postanowiliśmy zajrzeć do internetu i znaleźć wypowiedzi kobiet na ten temat. Takie przeglądanie sieci może naprawdę wciągnąć i zająć kilka nocy. Oto kilka wniosków:

Różnica pomiędzy łysiną a zanikającymi włosami

Kobiety wypowiadające się w internecie przede wszystkim podkreślają różnicę w odbiorze mężczyzny z łysiejącą głową i rzednącymi włosami, a po prostu łysą czaszką. To dwa różne momenty utraty włosów. Ich zdaniem łysa głowa to albo ostatnie stadium łysienia, albo decyzja wizerunkowa .

W jednym z ostatnio opublikowanych numerów „Social Psychological and Personality Science” (http://spp.sagepub.com/) można znaleźć artykuł dowodzący, że łysi mężczyźni, którzy sami zadecydowali o ogoleniu głowy, są postrzegani jako bardziej męscy, silniejsi psychicznie, a czasami nawet… wyżsi.

W ankiecie dla kobiet na stronie nextavenue.org wiele odpowiadających pań pozytywnie komentowało łysienie. W większości przypadków komentarze zaczynały się od odpowiedzi „nie zwracam uwagi na łysinę”, a kończyły na „łysi są szalenie seksowni”. Nie ma żadnych wątpliwości, że w dzisiejszym świecie także od mężczyzn wymaga się dbałości o wygląd, ale ewidentnie dla większości kobiet wygląd fizyczny jest mniej ważny od osobowości.

Bądź dumny z tego, co masz

To wszystko prowadzi do wniosku, że kobiety wolą mężczyzn nieukrywających swoich „mankamentów”, odważnie znoszących to, co otrzymali od losu. Tupecik, zaczeska z resztek włosów czy peruka zdecydowanie nie są męskie. W przeciwieństwie do odważnego kroku, którym może być zgolenie z głowy resztek włosów, i np. poddanie się zabiegowi mikropigmentacji. Kobiety lubią u mężczyzn pewność siebie i dlatego należy odnaleźć w sobie przekonanie, kim się jest i jak chce się wyglądać. Bo przecież nasz wygląd powinien mówić, że jesteśmy dumni z siebie (nawet gdy sądzimy, że to trudne wyzwanie). Odważmy się i dołączmy do modnych mężczyzn, dumnych ze swoich łysych głów!