Porównanie mikropigmentacji skóry głowy do tradycyjnego tatuażu nasuwa się samo przez się, z uwagi na podobieństwo obu procesów. Wszak w jednym i drugim przypadku mamy do czynienia z podskórną aplikacją pigmentu, przy pomocy specjalnej igły. W rzeczywistości jednak, jakościowo wykonany zabieg mikropigmentacji ma niewiele wspólnego ze standardowym tatuowaniem ciała. Na czym polega różnica?

Technika najważniejsza

Technika wykonania tatuażu medycznego różni się od zwykłego tatuażu dwoma podstawowymi cechami. Chodzi o głębokość penetracji skóry oraz rodzaj zastosowanego pigmentu. W przypadku mikropigmentacji, głębokość skóry na jaką wkuwa się igłę, jest uzależniona od wielkości mieszków włosowych (,,kropek”), które mają imitować naturalną, krótko ogoloną głowę. Igła penetruje skórę bardzo płytko (przeważnie dochodząc do drugiej warstwy skalpu), jedynie nieco podrażniając naskórek. Zbyt głęboka penetracja może doprowadzić do nadmiernego rozprzestrzenienia pigmentu i stworzenia efektu sztucznych, "rozlanych punktów”.

Uwaga na naciągaczy!

Wybierając klinikę mikropigmentacji musisz mieć na uwadze, że wielu specjalistów reklamuje się posiadaniem mniejszych igieł, służących wykonywaniu mikroskopijnych mieszków pigmentowych. Jest to oczywisty fałsz. Rozmiar igły ma tak naprawdę mały wpływ na jakość zabiegu. W większym stopniu liczy się wspomniany wyżej stopień penetracji skóry głowy. Nawet mikroskopijna igła, wkuta zbyt głęboko, wyrządzi szkody skutkujące nienajlepszym rezultatem estetycznym.

Pigment idealny

Pigmenty stosowane w mikropigmentacji posiadają w swoim składzie w pełni naturalne składniki. Nie oddziałują negatywnie na skórę i nie wywołują zakażeń oraz reakcji alergicznych. Odcienie pigmentu są nieinwazyjne, tworząc spójną całość z resztą włosów i zarostem. Efekt zielono-niebieskiej barwy, znany z tatuażu tradycyjnego, nie ma tu racji bytu. Dobrzy specjaliści uzyskują pigment od licencjonowanych dostawców, wyspecjalizowanych w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Rozeznanie to podstawa

Jeśli masz wątpliwości, jakimi technikami posługuje się upatrzona przez Ciebie klinika mikropigmentacji skóry głowy, dokonaj szczegółowego researchu. Zasięgnij opinii i zapoznaj się z efektami estetycznymi u innych pacjentów. Gdy technik opisuje się jako specjalista-tautażysta, traktujący mikropigmentację niczym zwykły zabieg tatuażowy, powinieneś mieć się na baczności. Niska cena i obietnica atrakcyjnego wyglądu bywają nęcące, jednak ostateczny efekt okazuje się najczęściej mało satysfakcjonujący.