Rozwiązywanie problemu łysienia to intratny biznes, którym zajmuje się coraz więcej branż – począwszy od medycyny, na przemyśle perukarskim i kosmetologii skończywszy. Pogoń za łatwym zyskiem sprawia, że na rynku znajdziemy sporo niesolidnych "specjalistów", świadczących usługi na wątpliwym poziomie. Niestety, tendencja ta dotyczy także klinik mikropigmentacji skóry głowy. Niezwykle ważne więc, by przed wyborem miejsca wykonania zabiegu dokonać szczegółowego rozeznania. Poniżej prezentujemy kilka podstawowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, szukając kliniki mikropigmentacji.

Doświadczenie

Tylko doświadczeni fachowcy zapewnią nam najwyższy poziom świadczonych usług. Świadomie piszemy tu o fachowcach, a nie o samych klinikach. Rynek jest bowiem bardzo płynny – ciągle powstają nowe brandy, a poszczególni specjaliści zmieniają pracodawców, bądź zakładają własne biznesy. Warto zatem sprawdzić, jaką kadrą dysponuje wybrana przez nas klinika mikropigmentacji, nawet gdy jest ona stosunkowo nowa. Dobrze, jeśli osoby wykonujące zabieg przeszły kilkuletnie szkolenie i mają za sobą spore doświadczenie zawodowe. Oczywiście tę ostatnią rzecz trudno zweryfikować – nieuczciwi ,,specjaliści" mogą bowiem świadomie kłamać w kwestii dokonań i kwalifikacji. W oddzieleniu prawdy od fałszu pomagają opinie klientów, którzy wykonali zabieg u danej osoby w przeszłości. Jeśli natomiast nie możemy znaleźć żadnych informacji o dorobku określonego fachowca, powinno to dla nas stanowić istotny sygnał ostrzegawczy.

Efekty zabiegów

Nic nie przemawia do wyobraźni lepiej niż obraz. Kiedy nie wiemy, czego spodziewać się po danej klinice mikropigmentacji, często chcemy zweryfikować efekty jej działalności na przykładzie zdjęć bądź filmów. Profesjonalne, świadome swych umiejętności placówki, są w tych kwestiach bardzo transparentne i umieszczają rezultaty zabiegów na stronach internetowych. Warto wystrzegać się klinik, które nie dysponują żadnymi materiałami poglądowymi, materiały te są słabe bądź – o zgrozo – skopiowane z innych portali. Dla sceptyków, do których nie przemawiają nawet najlepsze fotografie i nagrania, zawsze pozostaje opcja wizyty w klinice i obejrzenie wszystkiego "na żywo".

Koszty zabiegów

Nie da się ukryć, że dobrze wykonany zabieg mikropigmentacji to kosztowna przyjemność. W dłuższej perspektywie opłaca się jednak bardziej, niż wszelkiego rodzaju przeszczepy, systemy włosów czy środki farmakologiczne. Wiele osób nie bierze jednak tego czynnika pod uwagę, szukając oszczędności już na początku – przy wyborze kliniki. W Polsce, orientacyjne koszty zabiegu mikropigmentacji oscylują w granicach kilku tysięcy złotych. Kwota ta może różnić się w zależności od stopnia łysienia, w ogólnym rozrachunku jest jednak o wiele atrakcyjniejsza, niż oferty placówek zagranicznych. Warto uważać na kliniki, które oferują pigmentowanie całej głowy za niewielkie kwoty, np. 1000-2000 złotych. Ryzykownym jest też godzenie się na darmowy zabieg pokazowy – zwłaszcza w przypadku klinik ,,na dorobku", które nie posiadają wypracowanej pozycji w branży. Wykonanie zabiegu ,,po taniości" może odbić się na jego nienajlepszych efektach. W najgorszym wypadku wyrządzimy sobie wielką krzywdę, którą trudno będzie odwrócić w inny sposób, niż poddając się laserowym sesjom usunięcia pigmentu.