Być może zauważyłeś, że podczas długotrwałych okresów stresu twoje włosy wypadają lub przerzedzają się bardziej niż zwykle. Możesz myśleć, że utrata włosów lub łysienie wynika wyłącznie z genetyki lub hormonów. Stres może być znaczącym czynnikiem przyczyniającym się do utraty włosów zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Więc krótko mówiąc, tak, stres może powodować lub prowadzić do łysienia, ale nie jest to jedyny czynnik przyczyniający się do tego.

Istnieją trzy główne rodzaje utraty włosów, które mogą w końcu prowadzić do łysienia. Każdy z nich może być znacznie pogorszony lub nawet wywołany przez stres. Trzy główne rodzaje utraty włosów to łysienie plackowate (alopecia areata), trychotillomania i efluwium telogenowe.

Na szczęście utrata włosów spowodowana stresem zazwyczaj jest tymczasowa, a włosy w końcu odrosną, o ile nie cierpisz na chorobę związaną z utratą włosów. Łysienie i utrata włosów są naturalne w miarę starzenia się. Niemniej jednak warto skonsultować się z lekarzem, jeśli zauważysz coś niepokojącego.

Jak stres może prowadzić do łysienia?

Kiedy myślimy o stresie, często kojarzymy go z odczuciami psychologicznymi i mentalnymi. Jednak stres może również mieć wiele fizycznych skutków dla naszego organizmu. Objawy stresu są różnorodne i różnią się w zależności od osoby.

Najczęstsze objawy stresu to bezsenność, bóle głowy i napięcie mięśniowe. W skrajnych przypadkach stres może prowadzić do ataków paniki, a nawet problemów sercowych.

W ogólnym ujęciu, kiedy jesteśmy zestresowani, nasze ciało uwalnia hormony stresu. Jednak gdy jesteśmy długotrwale zestresowani lub cierpimy na przewlekły stres, nasze ciała mają nadmiar hormonów stresu, co w końcu może prowadzić do łysienia i utraty włosów.

W skrajnych przypadkach duże ilości stresu mogą spowodować, że mieszki włosowe przechodzą z fazy wzrostu do przedwczesnej fazy spoczynku. Dlatego może się zdarzyć, że podczas okresów zwiększonego stresu zauważysz, że twoje włosy wypadają częściej.

Zarządzaj stresem

Jeśli uważasz, że utrata włosów lub łysienie wynika ze stresu, istnieje kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby drastycznie zmniejszyć poziom stresu i mieć nadzieję, że spowolnisz lub zmniejszysz tempo wypadania włosów. Kilka świetnych sposobów na redukcję i zarządzanie poziomem stresu to:

Zacznij uprawiać regularnie aktywność fizyczną Ogranicz spożycie kofeiny Rzuć palenie Spożywaj zrównoważoną i zdrową dietę Zrób sobie przerwę od pracy Spróbuj zidentyfikować sytuacje, które powodują stres i zastanów się, jak możesz sobie z nimi poradzić Porozmawiaj z osobami, które się tobą interesują, o przyczynach swojego stresu Mikropigmentacja może być odpowiedzią, której szukasz. Jeśli masz trudności w walce z łysieniem lub utratą włosów, a zaczyna to negatywnie wpływać na twoją pewność siebie, warto rozważyć coś takiego jak mikropigmentacja skóry głowy MicroHaar. Mikropigmentacja to zabieg kosmetyczny polegający na wytatuowaniu pigmentu na skórze głowy za pomocą mikroigieł.

Efekt jest podobny do starannie ogolonej fryzury. Zabieg ma na celu naśladowanie mieszków włosowych. Mikropigmentacja skóry głowy jest dopasowana do karnacji i koloru włosów klienta.

Należy zauważyć, że ten zabieg jest czysto kosmetyczny i nie będzie miał wpływu na zwalczanie łysienia lub utraty włosów. Wiele osób jest bardzo zadowolonych z rezultatów, ponieważ pomagają one stworzyć naturalnie wyglądającą fryzurę o krótko ogolonych włosach znacznie poprawiając wygląd.