The Post-Finasteride Syndrome Foundation wytoczyło w Stanach Zjednoczonych pozew przeciwko FDA, domagając się całkowitego zakazu leku Propecia produkowanego przez firmę Merck & Co. Grupa twierdzi, że FDA nie traktuje poważnie negatywnych skutków ubocznych tego leku, narażając użytkowników na ryzyko szkodliwych skutków.

Jaki jest problem z lekiem Propecia?

Aktywnym składnikiem leku przeciwdziałającemu wypadaniu włosów, Propecia, jest finasteryd, a to właśnie ten składnik wydaje się powodować poważne skutki uboczne u osób go przyjmujących. Mogą to być problemy z funkcją seksualną, depresja, a w najcięższych przypadkach nawet samobójstwo.

Fundacja Post-Finasteride Syndrome twierdzi, że FDA zignorowała zgłoszenia tych poważnych skutków ubocznych i pozwoliła na kontynuację dostaw leku do konsumentów.

Kiedy po raz pierwszy zauważono problem z Propecią?

Poważne skutki uboczne Propecii wyszły na jaw stosunkowo szybko po wprowadzeniu na rynek wersji generycznej w 2006 roku. Sześć lat po tym wprowadzeniu, właściciele Propecii, firma Merck & Co, zmienili dokumentację dotyczącą leku, dodając ostrzeżenia, że może on powodować depresję i zaburzenia erekcji.

To dodatkowe ostrzeżenie szybko spowodowało liczne pozwy użytkowników, którzy ucierpieli negatywnie, ale ta zła prasa nie zahamowała wzrostu sprzedaży Propecii, która do 2020 roku została użyta przez niemal 2,5 miliona osób.

Kim jest Fundacja Post-Finasteride Syndrome?

Mimo kontynuowanego wzrostu popularności, coraz więcej osób zauważa poważne skutki uboczne podczas stosowania leku, co doprowadziło do powstania Fundacji Post-Finasteride Syndrome. Ich misją jest wspieranie badań dotyczących finasterydu i jego skutków, a także zwiększanie świadomości i wsparcia dla osób dotkniętych tym problemem.

W 2017 roku Fundacja Post-Finasteride Syndrome podjęła kroki w celu zwrócenia się do FDA o usunięcie Propecii z rynku farmaceutycznego lub przynajmniej o dodanie ostrzeżenia w postaci czarnego pola, informującego użytkowników o skutkach ubocznych, takich jak ryzyko wystąpienia myśli samobójczych.

Mimo że ich petycja wzbudziła duże zainteresowanie, FDA nie podjęła żadnych działań w celu zmiany ostrzeżeń i nie usunęła leku z użytku, co według PFSF jest nielegalne i teraz powinno zostać egzekwowane.

Co pokazują dowody?

Dokumenty sądowe związane z tą sprawą zostały teraz przedstawione i pokazują, że zarówno FDA, jak i Merck & Co były świadome raportów dotyczących myśli samobójczych i prób samobójczych już od 2011 roku, mimo że etykieta leku nie została zaktualizowana w celu uwzględnienia tego faktu.

Dodatkowo, dowody wskazują również na to, że zarówno europejscy, jak i kanadyjscy regulatorzy leków wymagają umieszczenia ostrzeżenia na opakowaniu leku i zalecają, że jeśli osoba staje się przyjmując Propecię, powinna natychmiast przerwać leczenie, ponieważ istnieje znaczne ryzyko wystąpienia myśli samobójczych.

PFSF twierdzi, że ten krok podjęty przez regulacyjne agencje leków pokazuje ryzyko i dostarcza dostatecznych dowodów na to, że FDA i Merck & Co działali w sposób nielegalny, wystawiając życie milionów konsumentów na ryzyko.

Co w takim razie, jeśli nie Propecia?

Wielu ludzi, którzy szukają rozwiązania dla wypadania włosów, obawia się teraz, jakie leki mogą bezpiecznie stosować w celu poprawy swojego stanu i odpowiedź nie jest łatwa. Wiele potencjalnych terapii nie jest zawsze tak dobre, jak mogłoby się wydawać, i może kosztować dużo pieniędzy na ich wypróbowanie.

To kolejny dowód na to dlaczego mikropigmentacja skóry głowy jest obecnie najlepszym dostępnym rozwiązaniem na wypadanie włosów zapewniając zawsze wygląd z jakiego jesteś zadowolony.